OKRES DOJRZEWANIA A SPEKTRUM AUTYZMU
Żaden rodzic nie wie czego się spodziewać po swoich dzieciach, kiedy wchodzą one w okres adolescencji. Jeszcze większa niepewność i lęk towarzyszą rodzicom dzieci neuroatpowych.
Jedną z częstych skarg i obaw, jakie słyszę od rodziców autystycznych i adehadowych dzieci jest: autyzm i ADHD u mojego nastolatka się pogłębia.
Drodzy Rodzice i Nauczyciele to jest nieporozumienie, bo okres dojrzewania to normalny etap rozwoju, każdego z nas. Ten czas, jak i każdy inny kiedyś się skończy. Niestety wówczas pojawi się dorosłość, która będzie trwać do końca życia.
Czas dojrzewania niesie ze sobą wiele nieoczywistości, zaskoczeń i nieporozumień, a przy tym frustracji, lęku i zmian nastroju.
Nastolatki nie stają się coraz bardziej nieposłuszne, buntownicze dlatego, że ich autyzm, czy ADHD się pogłębia. Dzieje się tak dlatego, że są po prostu nastolatkami. Podobnie jak wszystkie nastolatki, ci neuroatypowi również chcą i co najważniejsze potrzebują większej niezależności, autonomii.
Te „niepokojące i szokujące” dla dorosłych zachowania nastolatków nie wynikają z zamierzonych, świadomych i co gorsza złośliwych zamiarów. To wszystko związane jest z przebudową ich mózgu. Przełom 12.-13. r. ż. to intensywny czas przycinania synaptycznego, czyli usuwania zbędnych, niepotrzebnych połączeń w mózgu. To natomiast wpływa na zachowanie nastolatków – zwiększa się labilność emocjonalna, pogłębia faza negatywizmu, zakłóca się jeszcze bardziej empatia poznawcza. Zawirowania w systemie neurotransmiterów – seratoniny i dopaminy, to pożywka dla zachowań ryzykownych; spadek melatoniny – zakłóca rytm dobowy naszego nastolatka.
Dorośli muszą zrozumieć z czego wynika zmiana zachowania. Nie wolno oskarżać, karać, narzucać nastolatkowi swojego punktu widzenia i bezwzględnego posłuszeństwa, to wbrew rozwojowi, nauce i potrzebom.