OCENIANIE DZIECKA ZE SPEKTRUM AUTYZMU W SZKOLE
Zasady oceniania uczniów ze specjalnymi potrzebami w nauce w szkole, są jasno opisane. Niestety niektórzy nauczyciele zapominają o tym, że nauczają takie dziecko. Traktując i oceniając je jak neurotypowe.
Dostosowanie wymagań do psychofizycznych możliwości ucznia nie oznacza ich obniżenia i dotyczy głównie form i metod pracy z uczniem. To z kolei oznacza, że dużo zależy od tego czy nauczyciel rozumie czym jest spektrum autyzmu i z jakimi wyzwaniami dla dziecka się to wiąże. Rozumienie istoty spektrum to fundament dostosowania procesu nauczania indywidualnie do dziecka. Tu nauczyciel misi wiedzieć jak mówić do ucznia, jak reagować na przeciążenia sensoryczne, jak kierować polecenia i instrukcje. To tylko niektóre z ważnych aspektów tego procesu.
Nauczanie i ocenianie dziecka z ASD nie polega na takiej zmianie treści nauczania, która powoduje obniżanie wymagań wobec uczniów neurotypowych, tylko ewentualne realizowanie ich na poziomie wymagań koniecznych lub podstawowych. Dostosowanie wymagań nie może prowadzić do zejścia poniżej podstawy programowej, a zakres wiedzy i umiejętności powinien dać szansę uczniowi na sprostanie wymaganiom kolejnego etapu edukacyjnego.
Rodzice muszą także zrozumieć, że jeśli posyłają dziecko z ASD do szkoły masowej, to podlega ono realizacji tej samej podstawy programowej co reszta dzieci. Mogą jednak oczekiwać od nauczycieli, że ich metody pracy i wsparcia dla dziecka będą uwzględniać jego trudności.
Tag:autyam, autyzm, zespół Aspergera