NEUROATYPOWY – NEURORÓŻNORODNY, czyli jaki?
Używanie zbyt pozytywnych terminów do opisu schorzeń psychicznych, behawioralnych, czy neurorozwojowych wiąże się z pewnym ryzykiem, którego nie możemy przeoczyć, ani lekceważyć. Bycie neurodywergentnym nie powinno oznaczać, że dana osoba nie wymaga leczenia i wsparcia.
Problem ze stosowaniem pozytywnych terminów do opisu stanu zdrowia wiąże się z ryzykiem, że ludzie mogą nie rozpoznać konieczności poszukiwania i kontynuowania leczenia, terapii w celu opanowania swojego stanu, a terapia i leczenie jest często koniecznością.
Większość z nas słyszała, jak ludzie w spektrum autyzmu (samoorzecznicy) określali swoje mózgi jako „połączone inaczej” niż mózgi neurotypowe. Często mówią o swoich dziwactwach lub indywidualnych nawykach jako o neuroatypowych lub neuroróżnorodnych, podczas gdy w rzeczywistości mieszczą się w neurotypowym spektrum zachowań lub przetwarzania.
Jeśli użycie pozytywnych terminów uniemożliwia danej osobie szukanie terapii, wsparcia i leczenia z powodu tego, co postrzega jako całkowicie normalne różnice, taka perspektywa może być szkodliwa. Osoby z zaburzeniami ze spektrum autyzmu lub ADHD zazwyczaj wymagają spersonalizowanego wsparcia, terapii, a nawet leczenia, które pomoże im skutecznie radzić sobie z tymi zaburzeniami i żyć z nimi w najbardziej optymalny dla swojego potencjału poziomie. Odpowiednie wsparcie może poprawić ich funkcjonowanie w świecie i zmniejszyć dyskomfort dnia codziennego. W końcu taki jest cel terapii, czyli poprawa jakości życia ludzi.
Chociaż ostatecznie dobrze jest nadać bardziej pozytywny obraz zaburzeniom zdrowia psychicznego czy neurorozwojowego, które są kojarzone z napiętnowaniem, ważne jest również, aby pamiętać, że użycie nowych terminów może „złagodzić” rzeczywistą potrzebę wsparcia, którego wymagają te zaburzenia. Terminy dotyczące zdrowia psychicznego nie bez powodu mają znaczenie kliniczne; w końcu odnoszą się do schorzeń, które na ogół wymagają pomocy. W przypadku zaburzenia ze spektrum autyzmu, czy ADHD te nowe terminy mogą mieć pozytywny wpływ na obraz siebie i świadomość społeczną.