JAK ROZPOZNAĆ ZESPÓŁ ASPERGERA?
Zespół Aspergera to łagodna forma zaburzeń ze spektrum autyzmu, należący do deficytów neurorozwojowych. Ze względu na często subtelne objawy jest lekceważony przez rodziców i nauczycieli.
Zgodnie z wytycznymi nowej ICD-11, w klasyfikacji zaburzeń neurorozwojowych, nie funkcjonuje już określenie zespół Aspergera, ale to nie oznacza, że nie diagnozujemy już dzieci, które prezentują obraz kliniczny nakreślany w ramach ZA. Zmienia się nazewnictwo i patrzenie na diagnozę, ale nadal się ją stawia.
Osoby dorosłe pewne zachowania dziecka i jego trudności zrzuca na jego osobowość, temperament i wyjątkowość. Niestety taka postawa rodziców wynika najczęściej z ich własnych lęków o siebie i o to co powiedzą inni ludzie. To postawa wyparcia i zaklinania rzeczywistości. Dużo się mówi o autyzmie, świadomość jest coraz większa, ale mity nadal niestety zamazują realia.
Inną kwestią jest diagnozowanie dziewcząt z zespołem Aspergera, to temat rzeka.
Drodzy Rodzice i Nauczyciele nie lekceważcie objawów ZA. Czy Wam się to podoba, czy nie dziecko z zaburzeniem neurorozwojowym, nawet w normie intelektualnej i dobrą werbalizacją ma swoje trudności, z którymi samo sobie nie poradzi. Bez odpowiedniego podejścia i wsparcia, problemy będą narastać, a zachowanie i funkcjonowanie dziecka znacząco może się pogorszyć. Okres dojrzewania może być tym czasem, kiedy rodzice nagle będą szukać odpowiedzi na trudne dla siebie pytania, bo nie będą sobie radzić z dzieckiem. Mówi się, że: „lepiej późno niż wcale”. Niestety w odniesieniu do zespołu Aspergera to zdanie się nie sprawdza. Tu odpowiednim jest stwierdzenie: :im szybciej, tym lepiej”.
Drodzy Państwo nie bójcie się! Stawcie czoło wyzwaniom. Schowanie głęboko w szafie swoje lęki, frustracje. Okażcie szacunek i bądźcie przyjacielem swojego dziecka. Jeśli dostrzegasz, że Twoje najukochańsze serduszko zachowuje się inaczej niż większość rówieśników, coś Cię niepokoi, nie zwlekaj, szukaj odpowiedzi. Znając wyjaśnienie, jesteś w stanie pomóc swojemu dziecku. Kiedyś będzie Ci za to wdzięczne, że go nie zlekceważyłaś/eś.