JAK BUDOWAĆ SPOKÓJ I SAMOREGULACJĘ
U OSÓB W SPEKTRUM AUTYZMU?
Wszyscy wiemy, że życie dzieci, młodzieży i osób dorosłych z ASD jest podszyte lękiem, stresem i niepokojem. Mimo że lęk nie jest typowym objawem diady spektrum autyzmu, to absolutnie ma kluczowe znaczenie w funkcjonowaniu tych osób.
Im lepsze narzędzie, już w dzieciństwie damy dziecku, do radzenia sobie w sytuacjach nieprzewidywalnych, a więc lękowych, tym lepiej będzie sobie radziło jutro.
Nie jesteśmy w stanie ochronić dziecka przed wszystkim, to niemożliwe, absurdalne i niewykonalne. Możemy jednak dać mu odpowiednie wskazówki, porady i strategie, które pomogą mu w stesujących sytuacjach.
Wymaga to przede wszystkim poznania dziecka, jego potrzeb, form komunikacji, indywidualnego profilu sensorycznego. Jednocześnie bez ogromnego pokładu cierpliwości, zrozumienia i pracy osób dorosłych, nic się nie uda. Problem będzie narastał, a czara goryczy wyleje się w okresie dojrzewania. Co niejednego dorosłego może przerosnąć. Tyle, że wówczas to może być nie do okiełznania.
Im wcześniej, tym lepiej. Pamiętaj, że bez odpowiedniego wsparcia, problem radzenia sobie z przeciążeniem, nie minie sam.
