Dzieci w spektrum autyzmu żyją w niewidzialnym hola hop
Wyobraź sobie, że każda osoba z autyzmem ma wokół siebie niewidzialne hula hop. To co w środku to moje, to ważne dla mnie. Wszystko poza nim jest mniej istotne, a czasem niebezpieczne. Ma to sens? Oczywiście, że ma, bo rdzeń słowa „autyzm” oznacza „auto”, czyli „JA”. Jednocześnie nie oznacza to, że osoby autystyczne są samolubne, ale ich perspektywa i percepcja świata czasami lub często ogranicza się do ich własnego postrzegania. Pomaga nam to zrozumieć jedną z cech autyzmu. Osoby z autyzmem w różnym stopniu mają trudności z przyjęciem perspektywy drugiej osoby. Mają trudności ze zrozumieniem, jak ich działania mogą wpłynąć na kogoś innego. A to za sprawą tego niewidzialnego hula hop.
Dzieci z autyzmem często nie reagują na swoje imię, chyba że znajdują się bardzo blisko nas i mają kontakt wzrokowy, bądź otrzymają inny bodziec uważność. To tak, jakbyśmy musieli wejść do ich hula hopu, aby zwrócić ich uwagę. Czasami osoby z autyzmem nie rozpoznają przestrzeni osobistej, a wręcz przekraczają granice. Wynika to stąd, że one czują i potrzebują, aby druga osoba znajdowała się w ich hula hop, aby wchodzić w interakcję.
Rozmiar hula hop będzie się różnić w zależności od osoby. Może również rozszerzać się i kurczyć w zależności od zdolności danej osoby, poziomu stresu i środowiska. Osoby z autyzmem często mają trudności z przetwarzaniem wielu informacji na raz. Jeśli jest przytłoczone informacjami (zmysłowymi lub innymi), hula hop zmniejszy się i dziecko nie jest w stanie przyswoić tak dużej ilości informacji, jak wtedy, gdy jest spokojne. Jeśli narzędzia i strategie pomagające mu odzyskać poczucie spokoju nie będzie znajdować się w pobliżu, gdy hula hop się kurczy, trudniej będzie je uspokoić.
Dobra wiadomość jest taka, że dzięki praktyce możemy pomóc dziecku z autyzmem rozwinąć jego niewidzialne hula hop, aby przyjmowało coraz więcej informacji, włączało więcej osób i przewidywało, co je czeka. Musimy jednak rozpocząć ten proces tam, gdzie ono się znajduje, w jego hula hop. Wkraczając do jego hula hop z całą cierpliwością, poprowadzimy dziecko z ASD w przyszłość.