Nigdy nie rezygnuj! Każdy krok naprzód przybliża dzieci, nastolatków i osoby dorosłe do sukcesu, który jest optymalny dla danej jednostki. Idź i zdobywaj góry!
Wiele dzieci, nastolatków i osób dorosłych w spektrum autyzmu ma sztywne sposoby działania, myślenia i postrzegania. Wpływa to na ich zdolność do rozwiązywania problemów. Oznacza to również, że często trudno im poradzić sobie ze zmianami i nieprzewidywalnością, co prowadzi do …
MA PRAWO POWIEDZIEĆ „NIE” Hmm niby oczywiste, a okazuje się w praktyce, że niekoniecznie. Rodzice, nauczyciele i niektórzy terapeuci niby wiedzą, a mimo to, uczą i wymagają bezwzględnego podporządkowania się ich wyborom, decyzjom. Taka postawa jest po pierwsze przemocowa, po …
DZIECKO W SPEKTRUM AUTYZMU jak każde inne jest absolutnie wyjątkowe. Ma swoje słabe, ale i mocne strony. Nasz ziemska mentalność niestety inaczej podchodzi do dzieci z ASD, niż neurotypowych. Z jakichś nieznanych powodów oczekujemy od nich więcej, więcej i więcej, …
Absolutnie wszystkie dzieci, nastolatkowie, te w spektrum autyzmu szczególnie potrzebują akceptacji, zrozumienia i wsparcia optymalnego dla siebie, czasami wspólnego milczenia, a czasami konkretnego oczekiwania. Zachowania takie jak bicie, kopanie, plucie przez dziecko drugiej osoby, jest absolutnie nieakceptowalne. Nie wolno tego …
Naszym największym mankamentem jest to, że czerpiemy satysfakcję z krzywdy i niepowodzeń oraz potknięć innych. To przynosi nam ulgę, że nie mamy tak źle, bo ktoś ma gorzej. Mienimy się jako ludzie otwarci, rozumni, tolerancyjni, stojący na straży dobra, akceptacji …
A ZABURZENIA PRZETWARZANIA SENSORYCZNEGO Ten aspekt nie dotyczy tylko dzieci w spektrum autyzmu. U wszystkich dzieci, tych neurotypowych również pojawiają się liczne wyzwania behawioralne i emocjonalne, jeśli występują u nich zaburzenia sensoryczne. Dziś co 5 dziecko neurotypowe w przedszkolu i …
A SPEKTRUM AUTYZMU Spektrum autyzmu to zaburzenie diagnozowane w ramach diady zachowań autyzstycznych, której jednym z elementów są problemy komunikacji i relacji społecznej. Przetwarzanie informacji słuchowych jest kluczowym elementem komunikacji społecznej, a osoby z zaburzeniami ze spektrum autyzmu zazwyczaj mają …
W SPEKTRUM AUTYZMU Wykorzystywanie stymulacji proprioceptywnej działa wyciszająco, regenerująco i uspokajająco. Dlatego często dla dzieci z ASD zaleca się masaż fakturowy, dociski stawowe, czy użycie kołderki obciążeniowej. Układ proprioceptywny bardzo intensywnie współpracuje z układem przedsionkowym i dotykowym, tworząc wzajemną korelację.
Nie ma jednego wzorca zaburzeń sensorycznych w spektrum autyzmu. Jednak stosunkowo często powtarza się nadwrażliwość dotykowa u dzieci z ASD. Ta modulacja sensoryczna znacząco niekorzystnie wpływa na wiele aspektów życia tych dzieci, ograniczając w różny sposób ich funkcjonowanie.
W SPEKTRUM AUTYZMU Układ przesionkowy prymarny zmysł, który współpracuje z układem proprioceptywnym, dotykowym oraz tworzy ścisłą korelację z układem słuchowym. U osób w spektrum autyzmu zazwyczaj pracuje nieprawidłowo, niosąc przy tym liczne konsekwencje.
U OSÓB W SPEKTRUM AUTYZMU? Wszyscy wiemy, że życie dzieci, młodzieży i osób dorosłych z ASD jest podszyte lękiem, stresem i niepokojem. Mimo że lęk nie jest typowym objawem diady spektrum autyzmu, to absolutnie ma kluczowe znaczenie w funkcjonowaniu tych …
Dziś cały świat świeci na niebiesko, dla dzieci ze spektrum autyzmu. Nie zapominajmy jednak, że spektrum nie jest niebieskie, nie dotyczy tylko chłopców. Spektrum jest różnorodne i kolorowe.