Istnieje cała masa powodów, dla których okres nastoletni jest wyzwaniem dla nastolatków ze spektrum autyzmu i ich rodziców. Nie możemy zapominać, że do głównych cech spektrum autyzmu zalicza się kłopot w komunikacji pragmatycznej i interpersonalnej, nacisk na identyczność, trudności w …
Używanie zbyt pozytywnych terminów do opisu schorzeń psychicznych, behawioralnych, czy neurorozwojowych wiąże się z pewnym ryzykiem, którego nie możemy przeoczyć, ani lekceważyć. Bycie neurodywergentnym nie powinno oznaczać, że dana osoba nie wymaga leczenia i wsparcia. Problem ze stosowaniem pozytywnych terminów …
Nadszedł czas dla rodziny, dzieci i dla siebie. Zanim przeczytacie ten post kilka słów wyjaśnienia dlaczego właśnie taki. Dziś prowadzę ostatnie szkolenie online w tym roku dla nauczycieli. Przez ostatni tydzień przeprowadziłam łącznie 7 takich szkoleń. Mimo że gościłam w …
Istnieje wiele aspektów pobytu w szkole, które stanowią wyzwanie i stresują dzieci i młodzieży autystyczną. Może to prowadzić do odmowy uczęszczania do szkoły. Odmowa uczęszczania do szkoły ma negatywny wpływ na rozwój edukacyjny i społeczny. Spora część dzieci autystycznych uważa …
Zespół stresu pourazowego (PTSD) to stan zdrowia psychicznego, który może wystąpić po doświadczeniu traumatycznego wydarzenia życiowego. Objawy PTSD obejmują ponowne przeżycie traumatycznego wydarzenia, unikanie czynników wyzwalających związanych z wydarzeniem, negatywne zmiany nastroju i myślenia oraz nadmierne pobudzenie i reaktywność psychiczno …
NIBY TO SAMO, A JEDNAK COŚ INNEGO Chyba każdy z nas słyszał terminy „akceptacja autyzmu” i „świadomość autyzmu”. Na pozór wydają się podobne, a tak naprawdę są jak dwie różne ścieżki prowadzące do tego samego celu: zrozumienia i wspierania osób …
Każdy ma swoje problemy, wyzwania dnia codziennego. Każdy ma prawo do zmęczenia i popełniania błędów. Każdy też ma obowiązek stawać się lepszym. Każdy powinien okazywać szacunek drugiemu człowieka, w tym dziecku, a może przede wszystkim dziecku. Niestety rzeczywistość jest znacznie …
Dla przypomnienia mowa tu o dzieciach, które dawniej otrzymałyby diagnozę zespołu Aspergera. Specjalnie używam nowych określeń, mimo że Polska cały czas operuje starym nazewnictwem, starymi zasadami diagnostycznymi i starymi stereotypami, które w wielu przypadkach odbierają uzyskanie wczesnej diagnozy. Jest już …
Mowa tu o dzieciach i nastolatkach z dawną diagnozą zespołu Aspergera. To dzieci w normie intelektualnej i z dobrymi kompetencjami językowymi. Wydawać by się mogło, że te dzieci mają w swych kompetencjach to co najważniejsze. Otóż nie! Nie mają tego …
Wielu rodzicom, nauczycielom i niestety terapeutom wydaje się, że wystarczające jest podać dziecku z ADHD leki i posłać na terapię, aby jego/jej zachowanie, problemy czy wyzwania złagodniały, poprawiły się. Hmm, no cóż, to tylko pół prawdy. To iście po najmniejszej …
Rodzajem terapii popartym badaniami i uznanym za szczególnie skuteczny we wsparciu ADHD jest terapia poznawczo-behawioralna (CBT). Terapia ta ma na celu zajęcie się zarówno problematycznymi wzorcami myślenia, jak i zachowaniami nieodłącznie związanymi z ADHD. Jest to podejście praktyczne, które opiera …
Psychoterapia psychodynamiczna jest skierowana do młodzieży powyżej 12 roku życia. Dla młodszych dzieci przeznaczona jest psychoterapia poprzez zabawę. Psychoterapia dynamiczna zakłada, że wiele objawów ze strony psychiki ma swoje źródło w nieuświadomionych uczuciach i potrzebach człowieka. Każdy z nas w …
Pisałam już o farmakologii, ale nie należy zapominać, że przy zaburzeniach neurorozwojowych ważne jest holistyczne wsparcie. Leki pomagają dzieciom i dorosłym zwracać uwagę, panować nad sobą. Farmakologia działa najlepiej, gdy osoby również mają terapię. Istnieje wiele form wsparcia, przez najbliższe …
Nie istnieje na świecie lek, który może całkowicie wyleczyć z zaburzeń neurorozwojowych, bo te dotyczą funkcjonowania układu nerwowego. W przypadku ADHD farmakologia może łagodzić i minimalizować objawy, a w przypadku ASD farmakologia stosowana jest tylko i wyłącznie przy współistnieniach. UWAGA! …
Należy w tym miejscu obalić pewien stereotyp, który mówi, że te dwie cechy to ruchliwość i aspołeczne zachowania – BZDURA. O ile u młodszych dzieci rzeczywiście może to być nadruchliwość, to później ta cecha może objawiać się zbytnią aktywnością układu …