BEZPRODUKTYWNE WYCZEKIWANIE W ADHD
„Tryb oczekiwania” to termin używany do określenia zjawiska, w którym osoby z ADHD nie są w stanie zrobić nic produktywnego w ciągu godzin lub dni poprzedzających ważne spotkanie lub wydarzenie, albo sytuację, która pojawia się z zaskoczenia.
Chociaż nie jest to termin kliniczny, „tryb oczekiwania” jest częstym objawem zgłaszanym przez osoby z zespołem nadpobudliwości psychoruchowej z deficytem uwagi (ADHD).
Osoby z ADHD często zgłaszają:
- niemożność zaplanowania więcej niż jednego spotkania lub zadania w ciągu dnia
- uczucie, że nie możesz rozpocząć innych zadań, gdy inne zadanie jest zaplanowane na później
- zamiast robić rzeczy wymagające większych inwestycji, bez przerwy przewijasz media społecznościowe
- poczucie, że nie ma czasu na nic, mimo że masz kilka godzin czasu na przygotowania
- wielokrotne sprawdzanie godziny, miejsca i innych szczegółów nadchodzącego spotkania lub wydarzenia
- czekanie do ostatniej chwili, aby zacząć przygotowywać się do zadania, mimo że nic nie stoi na przeszkodzie, aby zacząć mając silne pragnienie opuszczenia trybu oczekiwania, ale czując, że nie jest to możliwe.
Obecnie nie ma badań, które szczegółowo analizowałyby tryb oczekiwania. Naukowcy zbadali jednak, jak mózgi ADHD radzą sobie z czekaniem i zapamiętywaniem. Stwierdzono, że dzieci z ADHD mają gorszą wydajność w zadaniach wymagających pamięci prospektywnej. Jest to umiejętność zapamiętywania listy poleceń i wykonywania ich w przyszłości. Z biegiem czasu może nabrać niechęci do sytuacji wymagających dobrej pamięci.
Wykazano również, że osoby z ADHD mają niższy wskaźnik łączności niż mózgi neurotypowe w okresach odpoczynku, ale wyższy w okresach pracy lub skupienia. Badania z 2022 r., wykazały ponadto, że niechęć, jaką wiele osób z ADHD odczuwa do czekania, niekoniecznie wynika z nadmiernego błądzenia umysłem lub niemożności opóźnienia gratyfikacji.
Tryb oczekiwania może nie wynikać z braku koncentracji, ale ze sposobu, w jaki mózgi ADHD próbują „zhakować” swoją koncentrację. Jeśli Twojemu mózgowi brakuje łączności poznawczej lub koncentracji w okresach odpoczynku, przejście do okresu pracy (nawet na długo przed tym, zanim będzie to potrzebne) może być sposobem na upewnienie się, że nie zapomnisz o niczym ważnym.
Osoba z ADHD może przez całe życie regularnie opuszczać spotkania, zapominać o ważnych zadaniach i doświadczać tego konsekwencji. Dlatego mogą podświadomie zacząć to kompensować, czekając przez dłuższy czas, aby upewnić się, że nie przegapią spotkania lub wydarzenia.
Myśl o przeoczeniu lub zapomnieniu o czymś ważnym może również powodować duży niepokój u osób z ADHD. Zamrożenie jest jedną z podstawowych reakcji na strach i niepokój, a tryb oczekiwania może być częścią reakcji zamrożenia.


Tag:ADHD