ZESPÓŁ NADPOBUDLIWOŚCI PSYCHORUCHOWEJ Z DEFICYTEM (DYSREGULACJĄ) UWAGI (ADHD)
To jedno z najpowszechniejszych i najczęściej badanych zaburzeń neurorozwojowych u dzieci. Przez same osoby uważane za neuroatypowość, a nie zaburzenie.
„Neuro” oznacza nerwy. Naukowcy odkryli różnice w mózgach, sieciach nerwowych i neuroprzekaźnikach osób z ADHD.
ADHD to długotrwała (całe życie) neuroróżnorodność mózgu powodująca dysfunkcje wykonawcze, co oznacza, że zakłóca zdolność osoby do zarządzania własnymi emocjami, myślami i działaniami. ADHD wpływa na:
• Zarządzanie zachowaniem (dzieci i młodzież nie jest niegrzeczna)
• Uwagę i koncentrację (dzieci te nie są leniwe)
• Poziom aktywności w dużej i małej motoryce
• Regulację nastroju
• Zdolność do zachowania porządku i organizację
• Podążanie za wskazówkami, poleceniami czy instrukcjami
• Zdolność (niemożność) działania w nudnych i statycznych warunkach
U chłopców i dzieci, którym przy urodzeniu przypisano płeć męską diagnozuje się ADHD ponad 2-krotnie częściej niż u dziewcząt i dzieci, którym przy urodzeniu przypisano płeć żeńską. Nie oznacza to jednak, że więcej chłopców ma ADHD. Oznacza to po prostu, że częściej mają objawy typu nadpobudliwego i dlatego łatwiej je zdiagnozować.
U dzieci zazwyczaj diagnozuje się zespół nadpobudliwości… w dzieciństwie, a neuroróżnorodność (choć może się zmieniać poziom wyzwań, nasilenie objawów) utrzymuje się aż do wieku dorosłego. Nieleczony może powodować poważne komplikacje na całe życie.
Tym postem rozpoczynam nową serię postów. Teraz wspólnie będziemy poszerzać wiedzę o ADHD. Wśród nas żyje mnóstwo osób z tą neuroatypowością (a może my sami ją mamy), które nie posiadają diagnozy. Są to osoby, które ciągle się zastanawiają nad różnymi aspektami życie, przydarzającymi się im na co dzień (zapominanie, gubienie, dysregulacja uwagi, wysiłek umysłowy w nudnych i żmudnych sytuacjach, natłok pomysłów, które nie są w pełni realizowane itp.). Jako diagnostka ADHD widzę skalę niedodiagnozowania, ale dostrzegam również fakt, że coraz więcej osób dorosłych szuka odpowiedzi na pytania o siebie.
Tag:ADHD